Ból podczas stosunku u kobiety- jakie mogą być jego przyczyny?

Ból podczas stosunku jest bardzo dużym problemem, zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Może on bardzo zniechęcić do uprawiania seksu. Mężczyźni także podczas seksu mogą odczuć pewien dyskomfort, jednak znacznie rzadziej, aniżeli kobiety. Ból występujący w trakcie aktu seksualnego może być wywołany przez różne czynniki. Istotne jest to, aby szybko zdiagnozować przyczynę tej uciążliwości, co pozwoli na przywrócenie aktywności seksualnej. Warto pamiętać, że brak seksu w związku może doprowadzić do wielu kłopotów i kłótni wśród partnerów.

Jakie mogą być przyczyny bólu podczas stosunku?

Suchość pochwy

Bardzo częstą przyczyną występowania dyskomfortu jest niewystarczające nawilżenie pochwy. Jeśli jest ona zbyt sucha, penetracja może wywołać nawet bardzo silny ból. Przyczyną takiego stanu jest niewłaściwa gra wstępna czy zbyt małe podniecenie kobiety. Suchość pochwy często zdarza się również, jeśli kobieta narażona jest na silny stres, czy jej organizm jest zmęczony. Do innych przyczyn suchości pochwy zalicza się: przyjmowane leki, chemioterapia, zaburzenia hormonalne, nadmierny wysiłek czy wiek. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często borykają się z suchością pochwy. Na rynku dostępnych jest wiele lubrykantów, których celem jest zapewnienie doskonałego nawilżenia pochwy. Dzięki nim, seks staje się przyjemnością i nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe.

Alergia

Dyspareunia, czyli ból podczas seksu może być również wynikiem reakcji alergicznej. Może ona wystąpić przez takie czynniki jak: prezerwatywy lateksowe, mydło, płyn do higieny intymnej, proszek do prania albo irygacja pochwy.

Infekcje intymne

Ból niekiedy powodują pewne infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Do takich infekcji zalicza się:

  • Chlamydioza – czyli zakażenie bakteryjne, którym objawem są bóle brzucha, swędzenie, krwawienia międzymiesiączkowe oraz gęste upławy.
  • Rzęsistkowica – jej charakterystycznym objawem jest przykry zapach, ból przy oddawaniu moczu, świąd, pieniste upławu w kolorze żółtozielonym lub szarym.
  • Opryszczka narządów płciowych – w przebiegu tej infekcji na narządach płciowych kobiety pojawiają się wywołujące świąd pęcherze.
  • Drożdżyca – wywołują świąd oraz pieczenie pochwy, ponadto występują gęste i niezbyt obfite upławy.

Endometrioza oraz stany zapalne

Ból w trakcie stosunku jest również spowodowany rozwojem stanów zapalnych w obszarze pochwy.

  • Endometrioza – wywołuje ból i nasila się zwłaszcza w danych pozycjach, dzieje się tak przez przemieszczające się endometrium.
  • Zapalenie łechtaczki – wywołuje go intensywne pobudzenie czy też magazynująca się wydzielina w fałdzie skóry
  • Zapalenie przedsionka pochwy – objawem są brodawki w okolicy wejścia do pochwy.

Pochwica

Pochwica jest to bardzo uciążliwy problem o podłożu psychicznym. Polega on na tym, iż mięśnie otaczające wejście do pochwy kurczą się tak intensywnie, że mężczyzna nie może wprowadzić penisa. Pochwica jest uciążliwością dotykającą kobiet po dramatycznych przejściach, czyli molestowaniu czy też gwałcie, ale również kobiet wstydzących się tematu seksu. W tej przypadłości pomoże psychoterapia oraz trening.

Jak leczyć dyspareunie?

Leczenie suchości pochwy jest bardzo skuteczne, istotne jest jednak, aby w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę problemu. Dopiero po prawidłowej diagnozie, lekarz będzie mógł wdrążyć leczenie. Niekiedy pomocne okazuje się stosowanie środków nawilżających w trakcie seksu, a czasem konieczne jest wyleczenie infekcji czy stanu zapalnego. Do tego celu należy udać się do ginekologa, a czasem do seksuologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *